07.09.13 4-1: Mägede küla soostunud metsas

07.09.13 käisid tsoonis nr. 4 georetkel H & Kahru.

Raport

Mägede on küla Järvamaal Albu vallas. Küla jääb Albu valla loodenurka, läänest Anija ja põhjast Tapa valla piirile ning asub metsasel, liigestatud, künklikul maastikul. Siit on pärit ilmselt ka küla nimi. Külas asub Valgehobusemägi, kus paiknevast tornist avaneb vaade kogu Kõrvemaale ja kaugemalegi. Mäe jalamile on rajatud Valgehobusemäe suusakeskus.

07.09.13, tsoon nr. 4.

07.09.13, tsoon nr. 4.

07.09.13, tsoon nr. 4.

07.09.13, tsoon nr. 4.

Kahru: On laupäev ja ilus päikeseline ilm – parim päev väljasõiduks. Pakime H’ga piknikukorvi autosse ja võtame suunaks Kakerdaja raba Kõrvemaal. Teel põikame Valgehobusemäele, sest pole seal kumbki käinud. Ronime vaatetorni. Ümberringi laiuvad Kõrvemaa metsad. Meelde tuleb geopunkt ja Lahemaa tsoon. Peaks vaatama, äkki on tänane punkt just siinsamas. Guugeldame ja punkt paistabki Kõrvemaa metsade keskel siitsamast kätte – linnulennult ei rohkem ega vähem kui 3 km meie praegusest asukohast! Oleks patt seda punkti mitte kaasa võtta!

Vaade punktile Valgehobusemäe vaatetornist.

3 km.

3 km.

Sõidame punktile lähemale mööda kitsaid, käänulisi, tühje ja lõputuna tunduvaid metsateid. Teel kohtame vaid üksikut seenelist – jalgrattal, korv seljas. Äkki märkame vastu sõitmas väikest valget autot, mis pöörab ringi ja jätkab teed meiega samas suunas meie ees. Paistab viimane teeots, kuhu peaksime pöörama. Väike valge auto keerab just sellele teele! Kas tõesti kohtumine geopunktis?! Väike valge auto on leidnud parkimiskoha, meie sõidame neist mööda – paarike autos vaatab meid uudishimulikult. Et edasi osutub tee autoga läbitamatuks, siis pargime auto järgmisele vabale “platsile”. Väike auto on kadunud sama äkki kui ta ilmuski – ei jõudnud isegi pilti teha!

Haarame autost seenekorvid ja jalga kummikud. Metsaalune on ilus, aga me ei tea, mis meid ees ootab. Läheneme punktile pistes teel korvi mõned puravikud, kukeseened, männiriisikad ja kitsmamplid. Vahetult enne punkti läheb maa madalaks ja vesiseks – tundub, et seekord on punkt soisel maal. Tungime läbi võsa, sumame umbes 100 m mätaste vahel ja punkt ongi käes.

Soostunud metsad ehk soovikumetsad on perioodiliselt liigniisketel muldadel kasvavad metsad.

Geopunkt

Geopunkt.

Et olen “lapsega”, kes jonnib, sest seeni pole ja mättal punetab vaid mõni üksik mari, siis jääb kinni püütud täpsuseks 0.7 m.

Tõend.

Tõend.

Jonniv laps.

Jonniv laps.

Punkti ümbrus on kaunis.

Vaade punktist.

Vaade punktist.

Peame piknikku mõne jõhvikaga ja teeme pilte.

Piknik mõne jõhvikaga.

Piknik mõne jõhvikaga.

Kahru ja H.

Kahru ja H.

H ja Kahru.

H ja Kahru.

Siis autosse, et jõuaks enne pimedat ikka Kakerdaja rabas ka ära käia.
Tagasi “suurele teele” sõidame hoopis teist kaudu. Tee ei tundu sugugi enam nii pikk, lõputu ja tühi. Tee ääres nosivad süüa hobused ja valvurina seisab heinarullidest eit karumõmmidega rätik peas.

Hobused.

Hobused.

Valvur karumõmmidega pearätiga.

Valvur karumõmmidega pearätiga.

Tänane punkt oli kodust linnulennult 51 km, mööda teid muidugi hoopis rohkem. Kakerdaja rabas sai ka käidud.

Märgid

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Current day month ye@r *